10 Simple Stretches For Your Body

15:35:00 Aneta K 0 Comments


Dzisiaj troszkę o rozciąganiu :)

Stretching to ćwiczenia polegające na rozciąganiu poszczególnych grup mięśniowych. 
Sprzyjają one uelastycznieniu mięśni, wzmacniają ścięgna, zwiększają ruchomość stawów. 
Wpływają też na lepsze odżywienie mięśni, bo im są one elastyczniejsze, tym więcej przyjmują substancji odżywczych dostarczanych z pożywieniem, które są niezbędne do ich rozwoju.

Stretching powinien być nieodłącznym elementem każdego treningu - czy to gimnastycznego, wytrzymałościowego, czy siłowego - ponieważ zapewnia jego bezpieczeństwo i podnosi skuteczność. Przyznam się, że często zapominam o rozciąganiu a następnego dnia zmagam się z zakwasami :) Dlatego ćwiczenia rozciągające należy wykonywać w trakcie rozgrzewki oraz po zakończeniu treningu właściwego.

Kilka moich propozycji:

1) Stojąc w lekkim rozkroku unosimy ręce do góry pionowo w górę, starając się sięgnąć jak najwyżej.
2) Chwytamy obie dłonie splecione za sobą i unosimy do góry. 

3) Stojąc w lekkim rozkroku unosimy jedna rękę, (której mięśnie będziemy rozciągać) pionowo w górę, zginając ją jednocześnie maksymalnie w łokciu. Drugą ręką chwytamy za łokieć i przyciągamy go za głowę.

4) Stajemy w lekkim rozkroku. Unosimy ręce by były równoległe do podłogi, na wysokości klatki piersiowej. W takim ułożeniu zaczynamy malutkie krążenia w przód. Później zmiana i krążenia w tył.

5) Pozycja siedząca. Jedna noga wyprostowana, drga zgięta w kolanie i założona na nogę leżącą. Wykonujemy obrót tułowia zahaczając łokciem o kolano. Trzymamy przez chwilę czując rozciąganie.

6)  Ćwiczenie wykonujemy w siadzie płaskim-nogi ugięte w kolanach, stopy złączone podeszwami, chwytamy dłońmi za stopy, łokcie przyciśnięte do ud od wewnętrznej strony. Z tej pozycji napieramy przedramionami na uda, by pogłębić ich rozchylenie.

7) Siadamy płasko na podłożu, kładziemy dłonie za sobą. Palce skierowane w kierunku pleców. W takiej pozycji możemy również ćwiczyć mięśnie przedramion wykonując powolne prostowanie pleców.

8) Stajemy na jednej nodze (najlepiej przy ścianie lub innym punkcie podparcia), drugą uginamy w kolanie i chwytamy ręką za stopę w kostce (lewa noga-lewa ręka, prawa noga-prawa ręka). Z tej pozycji przyciągamy ugiętą nogę maksymalnie do góry.

9) Skłony tułowia w pozycji stojącej, stopy złączone (lub blisko siebie), ramiona wyprostowane w kierunku podłogi.Należy pamiętać, by nie uginać nóg w kolanach-pozostają one wyprostowane przez cały czas trwania tego ćwiczenia. Kierujemy klatkę do kolan, nie rolujemy pleców.

10) Ćwiczenie na rozciągnięcie mięśni łydek. Stajemy na przeciwko ściany, jedną nogę odstawiamy w tył, stopy płasko na podłożu. Wykonujemy skłon do przodu w kierunku ściany czując rozciąganie łydki.Podsumowując :)
Korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie stretchingu- rozciągania mięśni:

- powiększenie zakresu ruchu w stawach
- wzmocnienie ścięgien
- polepszenie ukrwienia mięśni (co za tym idzie lepszy dostęp tlenu i substancji odżywczych do mięśni-szybsza regeneracja)
- rozluźnienie mięśni po treningu 

ROZCIĄGAMY SIĘ! :)

Dzisiaj troszkę o rozciąganiu :) Stretching to ćwiczenia polegające na rozciąganiu poszczególnych grup mięśniowych.  Sprzyjają ...

0 komentarze: